Co jest cięższe w naszym organizmie? – mięśnie, a może tłuszcz?

Strona główna Klub Forma Środa-dzień wiedzy Co jest cięższe w naszym organizmie? – mięśnie, a może tłuszcz?
ss

Ważysz więcej?

Ćwiczysz i ciągle nic?

Jak to działa?


Przedstawiająć obrazowo. Duży kawałek tkani tłuszczowej, a z drugiej strony, znacznie mniejszy kawałek mięsa. Różnią się objętością, choć ich waga jest taka sama. Czemu tak jest i dlaczego odchudzając się, powinniśmy myśleć nie tylko o utracie kilogramów?
Ćwiczysz, a mimo to waga ciała się nie zmienia. Co jest cięższe w naszym organizmie? – mięśnie a może tłuszcz? Kilogram mięśni zawsze będzie kilogramem mięśni, podobnie jak kilogram tłuszczu będzie tylko kilogramem tłuszczu.
Ludzkie mięśnie posiadają dużo bardziej zwartą budowę niż tkanka tłuszczowa. Objętościowo może się wydawać, że mięśnie są cięższe, kilogram mięśni zajmują mniej miejsca niż kilogram tłuszczu. Kilogram to kilogram i tego nie zmienimy. Nie mniej jednak tkanka tłuszczowa ma dużo „większą objętość” od mięśni.
Mięśnie zwiększają metabolizm organizmu. Kilogram mięśni w stanie spoczynku spala cztery razy więcej kalorii niż kilogram tłuszczu. Im więcej posiadamy mięśni, tym więcej kalorii spalamy.
Nie oceniaj wagi, oceniaj wygląd ciała. Pewnie już niejednokrotnie usłyszałeś, że mięśnie ważą więcej od tłuszczu. Skąd przekonywanie WAS o takiej zależności tkanki tłuszczowej do mięśniowej?
Wracamy więc do sedna: 3 kilogramy masy tłuszczowej jest objętościowo większa niż mięsień, który będzie ważył tyle samo. To dzięki temu dwie osoby o takiej samej wadze, mogą wyglądać diametralnie różnie. Szczerze – mięśnie prezentują się lepiej niż miękka i pofałdowana tkanka tłuszczowa. I co do tego nie mamy większych oporów, aby taką wiedzę przyswoić i nie mieć żadnych wątpliwości.