RUCH TO ZDROWIE - "JESTEŚ TYM JAK TRENUJESZ"

Strona główna Klub Forma Środa-dzień wiedzy RUCH TO ZDROWIE - "JESTEŚ TYM JAK TRENUJESZ"
ss

Jestem tym jak trenuje ? Dlaczego ruch to zdrowie?
Koniec XX wieku to przełomowy okres dla rozwoju cywilizacji i roli człowieka w tworzeniu otaczającego go środowiska.
Sposób w jaki ludzie wykonują dziś pracę diametralnie się zmienił. Również spędzanie wolnego czasu znacząco się różni przez rozwój multimediów i ich powszechną dostępność.
Kiedyś dominującą była praca fizyczna, w której ludzie godzinami powielali rozmaite wzorce ruchowe takie jak skłon, przysiad, przyciąganie, wypychanie itd.
Skutkowało to nieustannym ruchem, mięśnie, stawy, ścięgna i cały aparat ruchowy były w ciągłym użyciu.
Ich nadmierna, niewłaściwa eksploatacja ma oczywiście swoje minusy ale nie teraz chciałbym o tym napisać.
Teraz chciałbym skupić się na pewnej tezie: Przestaliśmy sie ruszać.
Zaczął dominować wzorzec siedzący, kręgosłup zaadaptował się do tego poprzez stworzenie nieprawidłowych krzywizn, które mogą być przyczyną rozmaitych chorób i urazów.
• Aby temu zapobiec, każdy z nas powinien wykonywać "trening" Ale co rozumieć przez to pojecie ?

Według mnie powinno być to wykonywanie odpowiednich wzorców ruchowych w pewnej częstotliwości, w ustalonym czasie i z odpowiednim tempem.

Brzmi to bardzo ogólnie, ale chodzi właśnie o to aby wykonywać: biegi, skoki, skłony, przyciągania, wypychania i wiele innych czynności takich jakie ludzie wykonywali od wieków. To właśnie jakość tych ruchów które są funkcjonalne, użyteczne świadczyć będzie o tym jaką kondycję utrzyma całe nasze ciało.
Co z tego że będziemy ćwiczyć tylko nasze mięśnie aby miały lepszy "wygląd" , były bardziej widoczne i "wyrzeźbione" skoro nie będziemy rozciagnieci, nie będziemy mieli kondycji, mobilności i odpowiedniej gibkości????

Taki właśnie pogląd dominował przez ostatnich kilka dekad, kiedy to Arnold Schwarzeneger zapoczątkował erę kulturystyki czyli budowania ciała dla samego tylko wygladu.
Na szczęście ostatnie lata to przełom w myśleniu i postrzeganiu treningu jako tego który prowadzi do doskonałego zdrowia, sprawności i przedłużania żywotności.
Dlatego też zachęcam do wykonywania treningów różnorodnych - biegowych, siłowych, rozluzniających tak aby nasze ciało było gotowe sprostać wszystkim wyzwaniom jakie stawia otaczający nas świat
Sam trenuje do biegów z przeszkodami i uważam, że ta metoda treningów jest najbardziej funkcjonalna i pozwoli na to abyśmy byli sprawni, zdrowi i żyli długo i szczęśliwie. Dlaczego tak jest? Ponieważ jest to zbiór ćwiczeń które wpływać będą na poprawę wszystkich zdolności motorycznyc: siły,szybkości,gibkości, wytrzymałości itd.
Będzie to mieć wpływ między innymi na:
-zmniejszanie ryzyka występowania chorób układu krążenia
-redukcje tkanki tłuszczowej 
- wzmocnienie mięśni głębokich tułowia
- redukcje stresu i zmniejszenie napięć mięśniowych z nim związanych
- wzrost świadomości na temat prawidłowych wzorców ruchowych
- i ogólną poprawę samopoczucia
Nie chce nikomu narzucać co jest lepsze ale po tym co przeczytaliście, sami sobie odpowiedzcie na pytanie: Czy warto trenować w taki sposób?
Pozdrawiam Sebastian Majda :)