Czy wiesz na czym dźwigasz?
Gryf -,,element sztangi w formie pręta, w sztandze olimpijskiej zakończonego obrotowymi tulejami, na które zakłada się obciążniki. W sztangach „zwykłych” zakończony gwintowanym miejscem na ciężar lub blokadą imbusową przy zakończeniach prostych. Średnica gryfów może być różna, ale najczęściej można spotkać średnice o wymiarach od 25 mm do 30 mm” (wikipedia).
Regułkę mamy za sobą, więc omówimy kilka rodzajów gryfów i najważniejsze różnice
Gryf do trójboju siłowego (dla federacji IPF, w innych federacjach wykorzystuje się specjalne gryfy do przysiadów i martwych ciągów, które różną się wymiarami) - waga 20 kg, długość 220 cm, wymiar części chwytnej 131 cm, średnica tulei 50 mm, średnica części chwytnej 29 mm posiada radełko na środku gryfu oraz dwa pierścienie znajdujące się w odległości 81 cm od siebie (oznaczają one maksymalny dopuszczalny chwyt na zawodach w wyciskaniu sztagi leżąc).
Gryf do dwuboju olimpijskiego (męski) - waga 20 kg, długość 220 cm wymiar części chwytnej 131 cm, średnica tulei 50 mm, średnica części chwytnej 28 mm posiada radełko na środku gryfu i dwa pierścienie znajdujące się w odległości 91 cm od siebie (gryf damski waży 15 kg i ma 210 cm długości).
Gryf do crossfitu/uniwersalny - (męski) waga 20 kg, długość 220 cm średnica części chwytnej 131 cm, średnica tulei 50 mm, średnica części chwytnej 28 mm, w większości przypadków nie posiada radełka na środku gryfu, posiada on cztery pierścienie znajdujące się w odległości 81 cm i 91 cm od siebie (gryf damski waży 15 kg i ma 210 cm długości).
Cdn.
michał winiarek-trener personalny
Źródło:
Regulamin techniczny do trójboju siłowego IPF
Regulamin techniczny podnoszenia ciężarów
Elejko Polska