PRZESTAŃ SIĘ GŁODZIĆ

Strona główna Klub Forma Środa-dzień wiedzy PRZESTAŃ SIĘ GŁODZIĆ
ss

Przestań się głodzić ❗❗❗

Wiele osób (szczególnie kobiet) które rozpoczynają swoją "metamorfozę" od razu chcą odwrócić swój sposób odżywiania o 180°
Wygląda to mniej więcej tak, że ostatniego dnia "starego życia" zajadają pizzę z lodami, a w pierwszym dniu po jasnej stronie mocy nie jedzą nic poza sałatą :D 

Jest w tym trochę sarkazmu (albo i nie ) ale chodzi mi głównie o to, że jedzenie zbyt małej ilości kalorii jest tak samo złe jak jedzenie zbyt dużo. 

Nasz organizm potrzebuje dostarczania stałych ilości kalorii każdego dnia, jeżeli będzie to lekka nadwyżka to będzie skutkowało przyrostem masy ciała. Jeżeli zaś będziemy spożywać mniej niż wynosi zapotrzebowanie, będziemy tracić gramy a w dłuższym rezultacie kilogramy.
Jeżeli Twoje zapotrzebowanie wynosi przykładowo 2000kcal a Ty będziesz jeść tylko 1000kcal to oczywiście będzie to deficyt ale mózg dostaje informacje, że jest tego dużo za mało wiec metabolizm musi gwałtownie zwolnić.
Co dzieje się w takiej sytuacji 

Spala dużo mniej ponieważ dostaje dużo za mało.

I jaki będzie następny krok 800kcal ? 600kcal ? A w końcu 0?
Jeżeli chcesz chudnąć to musisz regularnie dostarczać troszeczkę mniej niż wynosi zapotrzebowanie ale zawsze podobna ilość nie 1200, nie 600, nie 2500, tylko zawsze troszkę mniej.

Jeżeli ustabilizuje się metabolizm w deficycie, to organizm zacznie spokojnie spalać tkankę tłuszczową żeby pokryć ten deficyt. 
Ale na to trzeba czasu, zastanów się ile miesięcy/lat doprowadzałeś się do stanu w którym obecnie jesteś ? 
To dlaczego efekty chciałbyś osiągnąć w tydzień?

Pamiętaj, że droga do uzyskania wymarzonej sylwetki to nie szaleńczy sprint ale powolny maraton z przemyślaną strategią :)