Przydatna terminologia

Strona główna Klub Forma Oferta FORMA POŁUDNIE CROSS-BOX Przydatna terminologia
ss

Terminologia Crossfitu 
Ponieważ Crossfit jest dyscypliną, której korzenie są w USA wszystkie terminy i zwroty prezentowane są po angielsku. Dzięki temu bez względu na to, czy będziesz trenować w Polsce, w Stanach, w Japonii, Chinach… wszędzie będziesz w stanie się porozumieć stosując Crossfitową terminologie. 

BOX – to miejsce, w którym odbywa się trening. Można powiedzieć, że to siłownia, sala do fitnessu czy inna „miejscówka”… ale w świecie crossfitu miejsce to nazywane jest właśnie boxem. 
WOD – Workout Of the Day – trening dnia. Jak nazwa wskazuje jest to trening zaplanowany na dany dzień. Trening ten powinien być prawidłowo zaplanowany i „zaprogramowany” przez head coacha (trenera głównego) w danym boxie.

Trening z reguły ma 2 główne założenia: Rx i Scaled 
Rx – trening wykonywany na ciężarach oraz z ćwiczeniami zaplanowanymi i odpowiednio rozpisanymi przez head coacha na tablicy. 
Scaled – trening skalowany pod możliwości i umiejętności danego ćwiczącego. Skalować można ciężar poprzez dostosowanie go do swojej siły. Skalować można również ćwiczenie – przykładowo nie potrafimy zrobić klasycznej pompki robimy jej wersje skalowaną czyli np. podpierając się na kolanach. Nie spotkałem się ze skalowaniem ilości powtórzeń – ta uzależniona jest od treningu. Zwykle head coach rozpisując trening przedstawia jego formę Rx oraz wersje skalowane ale jeżeli nawet wersja skalowana jest dla kogoś za ciężka może on oczywiście zeskalować ją jeszcze bardziej poprzez dalsze zmniejszenie obciążenia. 
Reps – Powtórzenia 
Sets – Serie 
Rounds – Rundy. 
Podobnie jak w zwykłym treningu siłowym seria składa się z określonej ilości powtórzeń, natomiast runda składa się z odpowiedniej ilości serii. 
PR – Personal Record – to co tygryski lubią najbardziej, czyli rekordy w danym ćwiczeniu. 
1 rep max / 1rm – maksymalny ciężar na 1 powtórzenie. Od tego nie uciekniemy, każdy powinien sprawdzić swój maksymalny ciężar na 1 powtórzenie w podstawowych ćwiczeniach (przysiad tylni, przysiad przedni, wyciskanie na klatę, wyciskanie nad głowę, ponieważ w części siłowej treningu operuje się odpowiednim procentem swojego 1rm. 
TC (time cap) – limit czasu.

Do zobaczenia na treningu!!!